Acceptarea intarziata a mostenirii

24 iunie 2020 117

Buna ziua. Parintii au decedat in 2017, iar dupa deces nu nu am perfectat nicun fel de acte. Eu, fratele cel mai mic (mai am 2 surori), locuiesc in casa parintilor. Acum, in 2020 doresc sa perfectez actele pe numele meu, surorile nu au pretentii la mostenire, sunt gata sa renunte. Cineva spunea ca daca nu s-au perfectat actele in termen de 6 luni de la deces, trebuie sa ma adresez in instanta de judecata. Intrebarea este: e posibil acum sa ma adresez la notarul de la domiciliul decedatului ca sa accept mostenirea, iar surorile sa renunte in favoarea mea?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
E posibil sa va adresați, însă notarul poate refuza pe motiv ca nu v-ați adresat in termen de 6 luni, astfel va fi cazul sa mergeți in judecată, dupa ce obtineti hotatirea mergeti la notar si abia atinci se va deschide dosarul succesoral unde renunța cine doreste si accepta cine... mai detaliat doreste.

24 iunie 2020