Acces pe teren in proprietate privata

21 august 2021 69

Buna ziua. Detin in proprietate un lot de 50 metri patrati in centrul orasului, dar sub acesta trece teava de canalizare si am o fintina cu capac pe lotul meu proprietate privata.Vin des autospeciale de la Apa Canal, fac tot felul de lucrari, creaza mare deranj. Sunt obligat sa permit autospecialelor de la Apa Canal sa intre pe proprietatea mea privata ca sa-si faca lucrarile lor?

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar

Bună!
Dvs. sunteți obligat să acordați acces autospecialelor pe propriul teren pentru efectuarea lucrărilor de intervenţie şi de reconstrucţie, potrivit art. 17 lit. f) al Legii privind serviciul public de alimentare cu apă şi de canalizare.
Dacă vi se cauzează prejudicii în rezultatul exercitării de către operator (la caz Apă Canal)... mai detaliat a dreptului său de servitute, puteți pretinde la despăgubiri.
Baftă!

22 august 2021