Accesarea datelor cu caracter personal

17 august 2020 68

Dupa cum cunosc, accesarea datelor cu caracter personal este posibila doar dupa incheierea unui acord cu persoana ale carei date vor fi accesate. Este corect ca acest acord sa fie verbal (in cadrul unui apel telefonic) sau pe o pagina web, printr-o bifa? Cum poate operatorul de date personale sa identifice dupa voce la telefon ca intr-adevar este persoana care-si expune acordul? Pot cumva sa fie sanctionati operatorii de date personale pentru prelucrarea datelor in asemenea cazuri?

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua Alexandru,

Conform Art. 3 din Legea privind protecția datelor cu caracter personal, consimţămîntul subiectului datelor cu caracter personal reprezintă orice manifestare de voinţă liberă, expresă și necondiţionată, în formă scrisă sau electronică, conform cerinţelor documentului electronic, prin care subiectul datelor cu caracter personal acceptă să fie prelucrate datele care... mai detaliat îl privesc. Respectiv, o singură bifă sau un apel telefonic ar fi suficient. Dvs puteți în orice moment să retrageți consimțământul, însă asta nu va avea efect retroactiv conform Art. 5(2) al aceleași legi. Dacă nu Dvs ați dat consimțământul și puteți demonstra acest lucru, atunci puteți pretinde la repararea prejudiciului cauzat, după cum se menționează în Art. 18 al legii respective.

Mult succes!

17 august 2020