Accident auto

30 aprilie 2018 85

In urma unui accident auto, am fost recunoscut vinovat. Masina persoanei care a avut de suferit in urma accidentului i se va achita despagubiri de catre compania mea de asigurari? Daca da, atunci nu voi fi obligat eu sa restitui acesti bani companiei de asigurari pentru reparatia masinii?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În linii generale, compania d-stră de asigurări urmează să despăgubească pentru daunele cauzate.
Sigur, sunt și excepții, compania poate refuza în achitare dacă nu sunt îndeplinite condițiile generale.
Persoana păgubită poate cerere despăgubiri din contul d-stră doar în cazul și în partea în care conform legii compania de asigurări nu... mai detaliat este obligată spre plată.

1 mai 2018
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Articolul 29. Acţiunea de regres
Asigurătorul are dreptul să înainteze acţiune de regres persoanei răspunzătoare de producerea pagubelor atunci cînd:
a) accidentul a fost produs cu intenţie;
b) în momentul producerii accidentului, autovehiculul era condus în stare de ebrietate sau... mai detaliat sub influenţa stupefiantelor sau utilizatorul autovehiculului a refuzat să fie supus testării alcoolscopice ori, după caz, examinării medicale și/sau recoltării probelor biologice;
c) persoana răspunzătoare de producerea accidentului care conducea autovehiculul fără permis de conducere sau cu încălcarea regulilor privind permisul de conducere;
d) persoana răspunzătoare de producerea accidentului nu este inclusă în contractul de asigurare încheiat între posesorul autovehiculului şi asigurătorul de răspundere civilă auto, cu excepţia situaţiei prevăzute la art.8 alin.(2) lit.b);
e) contrar prevederilor legale care reglementează circulaţia rutieră pe drumurile naţionale şi cele locale, persoana răspunzătoare de producerea accidentului a părăsit locul lui;
f) utilizatorul autovehiculului nu dispune de certificat de revizie tehnică la momentul producerii accidentului;
g) accidentul a avut loc din vina autorului unei infracţiuni, care încearcă să fugă de urmărire;
h) asiguratul sau utilizatorul autovehiculului nu respectă prevederile art. 18 alin. (1) lit. c), e) şi f), pentru cheltuielile suplimentare aferente neîndeplinirii prevederilor menţionate.

2 mai 2018

Conform punctului D daca masina mea apartine unei firme si dispune de o asigurare generala pentru mai multe persoane e posibil sa fiu impus sa restitui eu companiei de asigurari suma care i-a fost achitata despagubitului

2 mai 2018