Accident auto

27 noiembrie 2023 3

Bună ziua. Duminică trecută am fost implicat într-un accident, determinat de condițiile meteo din acea zi. Chiar dacă circulam cu viteză redusă (circa 20 km/oră), am observat prea târziu un automobil staționat în fața mea. Am frânat, dar din cauza zăpezii depuse automobilul meu a derapat și a tamponat bara de protecție din spate a automobilului staționat. Automobilul meu a fost avariat mai grav. La poliție mi-au spus că eu sunt de vină. Mi-au cerut să semnez procesul-verbal, astfel încât celălalt șofer să poate cere despăgubiri de la asigurator. Este posibil ca în situația descrisă șoferul păgubit să ceară bani de la mine personal, odată ce semnez procesul-verbal?Nu cunosc asemenea detalii și cer ajutor pentru a avea o înțelegere deplină a procedurii de mai departe. Vă mulțumesc.

Jurist comments 2

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Gheorghe! Odată ce ați semnat procesul-verbal, și dacă aveți asigurare, cu dosarul de la poliție persoana păgubită se duce la asigurătorul dvs., pentru a primi despăgubirea. Pentru ce să ceară bani de la dvs., nu văd sensul. Pentru detalii , suport și ajutor juridic puteți contacta la nr. de... mai detaliat telefon 069049267

28 noiembrie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Persoana păgubită singură decide de la cine să solicite repararea prejudiciului, de la dumneavoastră sau de la asigurător. Totul depinde de voinţa acestuia.
În unele situaţii e mai uşor de obţinut compensarea de la asigurător, în altele de la persoana vinovată.

Codul civil prevede:
Articolul 1880. Creanțe directe și excepții

(1) Drepturile terțelor... mai detaliat persoane păgubite se exercită împotriva celor răspunzători de repararea prejudiciului.

(2) În măsura în care contractantul sau, după caz, asiguratul poartă răspundere civilă, terțul păgubit, la alegerea sa, poate înainta o pretenție directă de reparare a prejudiciului față de asigurător în temeiul și în condițiile contractului de asigurare în oricare din următoarele cazuri:

a) dacă asigurarea este asigurare obligatorie;

b) dacă în privința contractantului sau asiguratului este intentat procesul de insolvabilitate;

c) dacă contractantul sau asiguratul a fost lichidat sau este dizolvat;

d) dacă terțul păgubit a suferit o vătămare corporală sau a decedat;

e) dacă legea care guvernează răspunderea civilă prevede o creanță directă a terțului păgubit.

28 noiembrie 2023