Accident cu automobil numere straine

24 noiembrie 2019 45

Buna ziua. Detin un automobil inmatriculat pe o firma si am procura cu dreptul de a conduce aceasta masina. In urma cu cateva saptamani am fost implicat intr-un accident, eu nefiind vinovat. Dupa ce am luat copia dosarului, cei de la asigurari mi-au spus ca trebuie sa am procura generala ca sa-mi fie reparata masina sau sa ridic banii. Intrebarea mea este: compania de asigurari procedeaza corect, pentru ca inteleg ca ar trebui sa am procura generala in caz ca as dori sa iau banii, dar in cazul ca ei sa o repare? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Nu se poate afirma ca este o cerinta ilegala si neintemeiata din partea companiei de asigurari.
Riscul juridic pentru compania de asigurari este ca proprietarul automobilului ar putea ulterior sa conteste reapartia automobilului.
Prin cerinta de a prezenta o procura explicita in acest sens, compania de asigurari previne... mai detaliat acest risc.

24 noiembrie 2019