Accident cu deces

12 octombrie 2023 3

Buna ziua. Patru ani in urma sotul meu a avut un acident rutier. Atunci inca nu avea permis de conducere, avea doar scoala auto facuta si urma sa dea examenele pentru obtinerea permisului. Intr-o noapte, se deplasa pe un drum cu prioritate cand din dreapta i-a iesit in fata un automobil, soferul caruia a ignorat indicatorul "Trecerea fara oprire interzisa". Sotul nu a reusit sa evite impactul si soferul celuilalt automobil, care a iesit pe drumul cu prioritate fara a se asigura, a decedat. La ce sa se astepte sotul meu in situatia descrisa?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii

păi accidentul a fost cu 4 ani în urmă sau recent????????? că dacă a fost cu 4 ani în urmă atunci demult trebuiau să se clarifice autoritățile...........dacă nu avea permis de conducere, trebuia să urmeze răspunderea contravențională pentru aceasta dar să ținem cont de termenul general de prescripție de atragere... mai detaliat la răspundere contravențională de 1 an ..........ce ține de cine este vinovat în accident, dacă nu a încălcat reguli ale circulației rutiere care au legătură cauzală cu tamponarea atunci nu ar trebui să urmeze răspunderea penală........dar dacă există dosar penal, să se apere.......tel.069615655

13 octombrie 2023