Accident cu parasirea locului accidentului

30 ianuarie 2019 239

Buna ziua. Solicit ajutor. La 27 decembrie 2018 am fost telefonata de un agent constatator care mi-a zis ca am fost implicata intr-un accident rutier si am parasit locul. La 28 decembrie m-am ptezentat la sector cu automobilul. Agentul mi-a demonstrat un video unde se vede cum la o parcare manevrind cu spatele am tamponat usor un automobil parcat, la 8 decembrie, cu 20 de zile in urma. Era foarte intuneric iar parcarea neluminata. O doamna, care a prezentat inregistrarea, incerca sa ma ajute in manevre, cind am reusit sa indrept masina spe iesire, doamna sa apropiat si mi-a zis da dau inapoi sa se parcheze. Asa si am facut, dupa gesturi sr vede clar acest lucru. Eu nu am simtit sa fi tamponat masina nici ea nu mia zis. Ulterior agentul mi-a spus ca doamna ar fi declarat ca cand s-a apropiat mi-a zis ca am lovit o masina, dar eu am ignorat-o. Mi s-au intocmit 2 P-V (art. 242 (1) si 243). Cum pot demonstra ca nu am stiut ca am accidentat un automobil si nu am parasit locul pentru a ma ascunde? Automobilul meu nu are urme de accident, celalalt usor zgiriat. Am solicitat agentului sa fac impacare cu pagubasul sau sa fac expertiza automobilelor care ar demonstra producerea accidentului, dar am fost refuzata. Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna

Contestați P-V cu privire la contravenție și Decizia de sancționare.
Din cele spuse de Dvs reiese ca nu ați avut intenția de a părăsi locul accidentului, având în vedere ca nu știați despre faptul ca ați fi tamponat un alt autoturism. Lipsa intenției duce la lipsa unuia din cele 4 elemente... mai detaliat constitutive ale componentei de contravenție și persoana nu poate fi atrasă la răspundere în baza art. 243 Cod Contravențional.
Totuși, contestați ambele capete 242 și 243 C Contravențional.
Declarațiile unui martor în lipsa a careva probe ce demonstrează cert comiterea accidentului ar trebui tratate în favoarea Dvs.

30 ianuarie 2019