Accident cu un pieton fără victime

9 iulie 2020 224

Am atins la o viteza de 10 km/h o femeie care matura strada. Victima nu a avut nevoie de salvare. A venit Politia, ne-a luat declarații amândurora. Victima a fost întrebata de Politie dacă are nevoie de îngrijiri medicale și a refuzat. Ce se poate întâmpla?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna C,

Dvs ați săvârșit o contravenție prevăzută la aaet. 242 alin 2 Cod contravențional care dispune :

Articolul 242. Încălcarea regulilor de circulaţie rutieră soldată cu deteriorarea bunurilor materiale ori cu cauzarea de vătămări corporale ușoare
(1) Încălcarea de către... mai detaliat conducătorul de vehicul a regulilor de circulaţie rutieră soldată cu deteriorarea neînsemnată a vehiculelor, a încărcăturilor, a drumurilor, a instalaţiilor rutiere, a altor instalaţii sau a altor bunuri
se sancţionează cu amendă de la 18 la 24 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 5 puncte de penalizare.
(2) Încălcarea de către conducătorul de vehicul a regulilor de circulaţie rutieră soldată cu cauzarea de vătămări corporale uşoare victimei sau cu deteriorarea considerabilă a vehiculelor, a încărcăturilor, a drumurilor, a instalaţiilor rutiere, a altor instalaţii sau a altor bunuri
se sancţionează cu amendă de la 24 la 30 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 6 puncte de penalizare.

Simplele escoriații (năsădituri) sunt suficiente pentru o încadrare a acțiunilor Dvs conform art. 242 alin 2 Cod contravențional.

Succes.

12 iulie 2020