Accident de masina

23 iulie 2018 34

Buna ziua. Sotul meu are asa o situatie. A avut un accident de masina pe data de 20 iunie curent, in m. Chisinau, cu un cetatean din or. Dubasari, cu automobil inregistrat in Transnistria. Vinovat era acel cetatean, accidentul nu a fost grav, dar masina necesita reparatii costisitoare. La momentul cela nu au chemat politia, au ajuns la un acord, au intocmit o recipisa, au mers la autoservice, pentru a evalua suma necesara pentru reparatii. Dupa aceasta cetateanul se eschiveaza de la acoperirea pagubei. I-a blocat numarul de telefon al sotului, iar la alte numere de telefon raspunde altcineva si motiveaza ca el este plecat. Ce se poate de facut? Ati putea sa ne recomandati un avocat? Multumesc frumos!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Cît privește recomandare avocat, pe site găsiți o listă de colegi din numărul cărora puteți alege.
Cît privește posibilitatea de restituire a sumei, ar fi bine de studiat datele recipisei, în esență este unica dovadă pe care o aveți, totodată fii d necesar de a identifica persoana vinovată, o copie... mai detaliat de buletin dacă a lăsat.
În cazul dat, posibilitatea de încasare a unei sau altei sume depinde de actele ce le aveți la mînă, ulterior examinînduse posibilitățile.

24 iulie 2018