Accident fara asigurare

1 septembrie 2023 3

Buna ziua. Am provocat un accidet rutier fiind la volanul automobilului companiei in care activez ca sofer. Politia a constatat ca sunt vinovat si mi-a aplicat amenda si puncte de penalizare. Automobilul pe care il conduceam nu avea asigurare, cu toate ca eu am insisitat de nenumarate ori sa fie facuta, iar seful imi spunea ca va fi saptamana viitoare. Intrebarea mea este: cine achita reparatia automobilului partii vatamate?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Nicu, DVS o să fiți nevoit să achitați prejudiciul cauzat, deoarece sunteți recunoscuți vinovat în urna accedentului. Ce se referă, că a/m n-a fost asigurat, se consideră o contravenție administrativă, care poate fi tras la răspundere stăpînul a/m, adică compania unde DVS activați, sunteți în drept să aduceți la... mai detaliat cunoștință despre aceasta organul de poliție.

2 septembrie 2023
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Nicu! In cazul dvs., este posibil sa raspunda proprietarul autovehiculului, fie seful persoana fizica sau Compania persoana juridica, sau 50% la 50%, adica si dvs., si seful. Pentru detalii puteti contacta 069049267

2 septembrie 2023