Accident fara permis

30 aprilie 2020 135

Buna. Pe timp ploios si traseu umed, am pierdut controlul volanului si am atins un alt automobil, care s-a izbit intrun copac. E vina mea, dar din cauza ca nu am permis de conducere, politia spune ca va trebui sa platesc reparatia automobilului partii pagubite, deoarece asigurarea automobilului meu e doar pe mine si eu nu am permis. Vreau sa stiu daca am vreo scapare sau voi fi nevoit totusi sa platesc reparatia din cont propriu a celuilalt automobil, chiar daca am actele in regula (asigurare + testarea tehnica), dar nu si permis.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Compania de asigurări va achita despăgubire a către păgubit, ulterior va merge in regres, adică va încasa suma achitata din contul dumneavoastră.
Legea 414 asigurare RCA art.
Articolul 29. Acţiunea de regres
Asigurătorul are dreptul să înainteze acţiune de regres persoanei răspunzătoare de producerea pagubelor atunci cînd:
c) persoana răspunzătoare de producerea accidentului care... mai detaliat conducea autovehiculul fără permis de conducere cu încălcarea regulilor privind permisul de conducere decursul termenului de aplicare a măsurii de siguranță privind ridicarea provizorie a permisului de conducere;

1 mai 2020