Accident în trafic

4 august 2023 3

Bună ziua, stimați juriști. Vă rog să mă ajutați cu o situație, și anume accident rutier. Pe data de 03.08.2023, în jurul orei 22:50, am provocat un accident pe sens giratoriu, fiind în calitate de taximetrist cu mașina companiei de taxi. Fiind orbit de faza lungă a altui autoturism, am tamponat un autoturism care avea prioritate în raport cu mine. În urma impactului, celălalt automobil s-a răsturnat. Șoferul autoturismului accidentat nu a suferit traumatisme și a refuzat să fie spitalizat. Acum compania de taxi cere despăgubiri materiale pentru repararea prejudiciului cauzat mașinii de taxi. Vă rog să-mi spuneți dacă în situația descrisă, eu fiind orbit de alt participant la trafic, trebuie să suport cheltuielile menționate. Sensul giratoriu este monitorizat video de inspectoratul de poliție.

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Trebuie de analizat scrisoarea companiei de taxi, actele care ati semnat dvs., pentru a fi angajat in calitate de sofer la Compania de taxi. Sunt mai mute detalii.

7 august 2023