Accident la locul de munca

22 mai 2018 54

Accidentul s-a produs pe parcursul orelor de munca, cu masina de serviciu. Vinovat a fost soferul care ne-a lovit, avand viteza exagerat de mare. In urma accidentului s-a stabilit diagnosticul: comotie cerebrala, fiind internata in spital. In acest caz, pot cere un ajutor material de la angajator si organul sindical?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Problema e că dacă cel ce va lovit nu este angajat, plata despăgubirilor urmează a fi făcută de compania de asigurări sau poate fi solicitată din persoana ce se face vinovat de producerea accidentului.
În cazul dat angajatorul d-stră nu are nici o vină. El urma să despăgubească în cazul... mai detaliat în care vi se întâmplă ceva la locul de muncă propriu-zis, exemplu cădea podul, tehnica folosita exploda, sau orice alt ceva.

22 mai 2018