Accident pe trecerea de pietoni

8 septembrie 2020 362

Buna ziua. Am avut un accident pe trecerea de pietoni. M-am oprit la trecerea de pietoni, am cedat trecerea pietonilor. M-am asigurat ca au trecut toti pietonii si am pornit. Brusc, un pieton a inceput sa traverseze strada si l-am atins usor cu masina. Viteza nu aveam, pentru ca abia m-am pornit. Victima s-a ales doar cu niste zgarieturi la mani. Am chemat politia si ambulanta. Au verificat-o, nu are alte traumatisme decat zgirieturile mentionate. Ce pedeapsa ma asteapta? Mersi mult pentru raspuns.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În acest caz dacă vătămările victimei sunt de grad ușor sau neînsemnat veți fi sancționat contravențional.

Articolul 238. Încălcarea regulilor de oprire şi neacordarea de prioritate pietonilor şi altor participanţi la traficul rutier
(1) Oprirea în locuri... mai detaliat interzise
se sancţionează cu avertisment sau cu amendă de la 3 la 6 unităţi convenţionale.
(2) Staţionarea sau parcarea în locuri interzise
se sancţionează cu amendă de la 18 la 30 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 4 puncte de penalizare.
(3) Neacordarea de prioritate legală pietonilor sau cicliştilor
se sancţionează cu amendă de la 18 la 30 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 4 puncte de penalizare.
(4) Încălcarea de către conducătorul de vehicul a dispoziţiilor prevăzute la alin.(1)–(3) care a generat o situaţie de accident de circulaţie
se sancţionează cu amendă de la 25 la 40 de unităţi convenţionale sau cu privarea dreptului de a conduce vehicule pe un termen de la 6 luni la un an.

Agentul constatator va poate aplica și o amendă pentru vătămările neînsemnate sau ușoare comise subsecvent victima este în drept să solicite de la dvs prejudiciul material și moral cauzat.

8 septembrie 2020