Accident pieton

16 iunie 2019 86

Buna ziua. Locuiesc in Germania si am avut parte de un accident zilele trecute, am fost lovit de o masina dar nu era pe trecerea de pietoni. Acum sunt in spital de o saptamana cu piciorul operat cu tija. Nu pot lucra, nu pot merge cel putin 2-3 luni. Ce urmeaza sa se intample? Din cate am inteles, uniI spun ca e vina mea si ca va trebui sa repar autovehiculul care este avariat. Dar chiar daca nu era trecere, nu cred ca poate omora oameni. Avea si viteza si nici urma de frane, nici nimic.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimate D-le Adrian,
În cazurile de răspundere delictuală urmează a fi aplicată legea locului unde s-a produs delictul, adică legea Germană.
Totodată, urmează a se lua în considerație dacă potrivit dreptului public (contravențional sau penal) este sau nu vinovat conducătorul auto respectiv în comiterea accidentului rutier în cauză.

Consultați un avocat german.

Succes.

17 iunie 2019