Accident poe trecerea de pietoni

20 aprilie 2020 188

Buna! In noiembrie 2019 am avut un accident (avand 30 de ani de experienta de sofat). Un pieton a inceput sa traverseze strada pe trecerea de pietoni cand culoarea semaforului era inca rosu si a fost lovit de masina mea. Eu am chemat politia, ambulanta la fata locului, dar pietonul a refuzat ambulanta si a plecat. Dupa ceva timp am fost chemat la politie, unde partea vatamata spunea ca are probleme de sanatate si cerea bani. Eu i-am dat 2.500 lei si el a scris ca nu are pretentii fata de mine, dar dupa 3 luni iarasi am fost telefonat ca are nevoie de bani. Ce sa fac? Mersi anticipat

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Aveți cauză contravențională? Sa întocmit proces verbal?
Situația ar fi sa concretizați cite ceva, or chiar și în așa caz, pentru început, despăgubiri urmează să fie achitat de compania de asigurări.
Atît timp cît ai fost informate organele precum poliția și sa probat o bună credință din partea dumneavoastră, clarificați cauza... mai detaliat cu suportul normei legale care reglementează așa gen de situații și astfel folosiți pîrghiile.
Deja partea neacoperită de asigurare, poate fi încasată din contul dumneavoastră, sigur in contextul probelor privind suportarea de cheltuieli în sensul pagubelor suportate.
Oricum, daca refuzați în lipsa unor probe, temei de încasare a cărorva sume din contul dumneavoastră este doar instanța de judecată, care va refuză despăgubiri abuzive în lipsa de probe.
Există cite ceva ce urmează a fi clarificat, pentru a limita unele abuzuri din partea pretinsei părți vătămate, or contrar, terorizarea poate continua continuu.

20 aprilie 2020
  • Jurisconsult

Dl. Ghenadii,colegul meu dl. Vitalie v-a orientat cum să procedați, dar mai este o soluție, eu vă propun să faceți cunoștință cu conținutul art. Articolul 109. Împăcarea
(1) Împăcarea este actul de înlăturare a răspunderii penale pentru o... mai detaliat infracţiune uşoară sau mai puţin gravă, iar în cazul minorilor, şi pentru o infracţiune gravă infracţiuni prevăzute la capitolele II – VI, la art.264 alin.(1) din Partea specială, precum şi în cazurile prevăzute de procedura penală, dacă persoana nu are antecedente penale pentru infracţiuni similare comise cu intenţie sau dacă în privinţa sa nu a mai fost dispusă încetarea procesului penal, ca rezultat al împăcării, pentru infracţiuni similare comise cu intenție în ultimii cinci ani.
(2) Împăcarea este personală şi produce efecte juridice din momentul pornirii urmăririi penale şi pînă la retragerea completului de judecată pentru deliberare.
(3) Pentru persoanele lipsite de capacitate de exerciţiu, împăcarea se face de reprezentanţii lor legali. Cei cu capacitate de exerciţiu restrînsă se pot împăca cu încuviinţarea persoanelor prevăzute de lege.
(4) Împăcarea nu se aplică în cazul persoanelor care au săvîrşit asupra minorilor infracţiuni prevăzute la art. 171-1751, 201, 206, 208, 2081 şi 2082.Ca atare DVS ați acceptat împăcarea părților, în așa caz victima poate să mai sugă degetele, el este o persoană ” dișteaptă ”, posibel să fie consultat de un avocat deștept, fiți atent și nu acceptați așa propuneri dubioase.

21 aprilie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Problema e că, împăcarea părților într-un fel sau altul a avut loc deja.
Astfel s-au achitat suma 2500 mdl, a fost întocmit recipisa privind lipsa de pretenții.
La caz, rezultă că, persoana a încălcat convenția privind împăcarea.
Astfel, am oferit deja propunerea privind acțiuni ulterioare celei propuse de coleg.

21 aprilie 2020