Accident rutier

25 august 2017 102

Bună. În luna decembrie 2016 mătușa mea a fost lovita mortal de un conducător auto în stare avansata de ebrietate, părăsind și locul accidentului. Nici pina la ziua de azi nu a avut loc judecata. Bărbatul care s-a aflat la volan în timpul accidentului, cit și pasagerul acestuia sunt în libertate, ba chiar sunt plecați peste hotare la munca. Întrebarea mea este: unde sa ne mai adresam, ce mai putem întreprinde? Fiindcă ancheta bate pasul pe loc, vinovații la libertate, iar inimile noastre zdrobite de durere. Va rog mult sa ma ajutați cu un sfat. Multumesc.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Organul de urmărire penală are obligația de a întreprinde toate acțiunile necesare în vederea identificării faptei și făptuitorului.

Există instituția acordării asistenței juridice internaționale în materie penală, asistență care se realizează prin intermediul comisiilor rogatorii.

În plus, mai există instituția prescripției tragerii la răspundere penală, iar ancheta ar trebui să... mai detaliat ia în considerație faptul că termenul dat curge, de fapt, în favoarea făptuitorului.

Succese și numai bine!

26 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Practica demonstrează des la noi că urmărirea penală se efectuează într-un termen îndelungat pentru stabilirea tuturor circumstanțelor. Pentru a se ajunge in judecată este nevoie mai întâi de toate să fie finalizată urmărirea penală și întocmit rechizitoriul pentru a fi trimis în instanță.

Tocmai de aceea nu vă faceți griji, aflați... mai detaliat cine-i procurorul sau ofițerul de urmărire penală care duce dosarul și întrebați la ce etapă de află u.p.

26 august 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Înţeleg că sunteţi îndurerată, dar, uneori, un proces penal poate dura în timp. Accidentele rutiere sunt cazuri destul de complicate. Adesea sunt dispuse efectuarea unor expertize tehnice care, la fel, durează.

Nu cred că organul de urmărire penală încearcă să "închidă" dosarul penal. Cu siguranţă se încearcă acumularea probelor... mai detaliat necesare pentru a transmite dosarul în instanţa de judecată. Din decembrie 2016, în principiu, nu s-a scurs prea mult timp pentru a concluziona că organul de urmărire penală nu-şi face treaba, iar persoana vinovată se află la libertate fără a fi pedepsită. Este necesar puţină răbdare.

De asemenea, faptul că persoana vinovată se află la libertate şi, mai cu seamă, peste hotarele ţării, nu înseamnă neapărat că aceasta va "scăpa basma curată". Se vede că la faza urmării penale în privinţa sa nu a fost luată obligaţia de a nu părăsi ţara.

Totuşi, pentru a vă asigura că cel vinovat va răspunde pentru cele comise, succesorul părţii vătămate (dacă există pe dosar un atare participant) ar putea să-şi angajeze un avocat care, va reprezenta interesele succesorului în cadrul procesului penal.

Cele bune!

26 august 2017