Accident rutier

13 aprilie 2019 167

Buna! Am asa o intrebare: am nimerit intr-un accident rutier, adica mergeam pe sensul giratoriu si am fost lovit in partea dreapta a masinii. Am sunat la politie, am fost intrebat daca nu sunt persoane cu traume - nu erau - mi s-a spus sa mergem la Aleea Garii impreuna cu soferul vinovat. Am mers acolo, am scris declaratii ambii soferi, el a recunoscut ca nu a cedat trecerea si m-a lovit. Ofiterul mi-a spus ca cercetarea cazului va dura 2-3 saptamani, a spus sa nu reparam masinile pana nu se ia decizia finala, nici copia la procesul verbal nu am primit. In general, nu mi s-a dat niciun act, mi s-a spus sa astept sunetul lui. E legal asa ceva?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Victor

Da, e legal, în unele cazuri adoptarea deciziei pe marginea cazului poate dura ceva timp poate și câteva luni!
Când va fi adoptata o decizie agentul constatator vă va apela cu siguranță pentru a chema ambele părți să ia cunoștință cu decizia sub semnătură.
Tocmai in acel moment când este... mai detaliat adoptată decizia și finisat dosarul, victima contravenției poate solicita copia justă a dosarului contravențional cu care merge la compania de asigurări a celui ce a cauzat accidentul pentru a solicita despăgubirea.
Nu puteți repara automobilul pana acesta nu va fi examinat de către experți pentru evaluarea pagubei în scopul despăgubirii Dvs de către asigurătorul celui vinovat de comiterea contravenției.

13 aprilie 2019