Accident rutier

15 octombrie 2018 125

A fost lovit un pieton in afara trecerii de pietoni, viteză foarte mică, practic o sperietura bună și atât. La propunerea de a merge la spital, pietonul a răspuns negativ. Vreo declarație de lipsă a pretențiilor nu a fost semnată, acum șoferul s-a pomenit invitat la poliția (accidente rutiere) precum ca pietonul deja a depus o plângere. Cum de rezolvat asemenea caz?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Foarte mult depinde de leziunile corporale ale victimei, dacă sunt leziuni medii sau grave va fi intentat dosar penal, dacă sunt ușoare/neînsemnate va fi dosar contravențional pentru accident rutier și pentru părăsirea locului accidentului rutier.

15 octombrie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Daca sunt martori și dacă însăși victima în declarațiile acesteia va indica că v-ați interesat de soarta acesteia, puțin probabil că organul de poliție vă va sancționa pentru părăsirea locului accidentului rutier.

15 octombrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

A se vedea Hotărârea nr 4-92/17 (nr electronic: 20-4-1395-17012017) din 31.05.2017 emisa de judecătoria Chișinău.
Tin sa menționez ca persoana respectivă neavând permis de conducere, a tamponat un alt autoturism și a încercat pe loc să soluționeze situația amiabil, însă nu cam i s-a primit, astfel încât peste câteva săptămâni în... mai detaliat privința persoanei au fost întocmite 2 procese verbale cu privire la contravenție, în final persoana fiind privata de dreptul de a conduce pentru 2 ani.
Atragerea la răspundere contravențională pentru părăsirea locului accidentului depinde de faptul dacă persoana a avut sau nu intenția de a părăsi locul accidentului. Or, în cazul de față persia X a lovit persoana, chiar dacă nu s-a întâmplat pe trecerea de pietoni, s-a oprit, au vorbit cu victima, se pretinde ca victima nu a vrut nimic, după care a plecat de la locul faptei, ceea ce demonstrează că a plecat INTENȚIONAT(despre accident deja cunoștea), fără să înștiințeze Poliția, fără să treacă testul la alcoolemie.
Oare de CE?........

15 octombrie 2018