Accident rutier

7 februarie 2021 93

Buna ziua. Recent am fost implicat intr-un acident rutier. Masina mea a fost lovita grav. Am chemat eu ambulanta (fiindca am avut nevoie) si politia. Ambulanta a venit rapid si mi-a acordat primul ajutor, dar politia nu a venit, desi am telefonat de nenumarate ori la 112. Peste aproximativ 2 ore am fost telefonat de inspector sa facem poze si sa filmez locul acidentului si sa ne prezentam ambii soferi la inspectoratul de politie. Soferul vinovat si-a recunoscut vina. La inspectorat nu am primit nimic, nici polita soferului care se face vinovat, doar o foaie ca sa ma duc sa trec expertiza medico-legala. Puteti sa-mi spuneti care este procedura de mai departe si daca e corect totul pana aici? Multumesc.

Jurist comments 4

  • Jurisconsult

Buna dl. Marin, de o dată vreau să vă spun, că colaboratrii de poliție au procedat incorect. DVS trebue să depuneți o plîngere la poliție- șefi pentru a fi petrecută o investigație internă. Concomitent depuneți o plîngere la procuratură pentru a fi examinată cauza sub aspectul abuzibul șau neglijența colaboratorii... mai detaliat de poliție.

8 februarie 2021
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua, inspectorul de poliţie trebuia să întocmească schema accidentului cu care puteţi face cunoştinţă. Cred că v-a trimis la Centrul de medicină legală să se constate caracterul şi gravitatea vătămărilor cauzate în urma accidentului, şi după asta să încadreze juridic acţiunile şoferului vinovat de accident.

8 februarie 2021
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Domnu Marian,

Cu stimă și respect față de colegi dar urmează să știți că atunci când persona recunoaște vinovăția iar prejudiciul nu este mai mare de 10 000 mii lei ceea ce face constatarea amiabilă a accidentului rutier având loc procedura simplificată iar fiecare șofer la modul practic deține de la... mai detaliat compania de asigurare astfel de formulare care urmează să le completeze nd a avut loc accidentul în circumstanțele descrise de către mine.

Poliția urmează să se prezinte atunci când prejudiciul depășește 10 k lei, șoferii nu recunosc cine-i vinovat, sunt victime ș.a

8 februarie 2021

Multumesc la toti care au raspuns la intrebarea mea.Mi-au fost de mare ajutor raspunsurile dumneavoastra...

8 februarie 2021