Accident rutier

27 februarie 2019 126

Buna ziua. Pe data de 13.10.2018 am fost tamponat de un microbuz pe trecerea de pietoni. In urma investigatiei mi-a fost aplicata o amenda. Dupa ceva timp, soferul microbuzului m-a telefonat si m-a amenintat, cerandu-mi despagubiri in valoare de 5.000 de lei (am inregistrarea apelului in telefon). Pe data de 27.02.2019 am primit scrisoare la domiciliu deja cerindu-mi 10.600 de lei in timp de 7 zile, in caz contrar ma da in judecata. As vrea sa mentionez ca am 18 ani nu am un post de lucru, pentru ca invat, sunt student de anul III la un centru de excelenta din Chisinau. Va rog frumos, cine ma poate ajuta cu asta, daca am iesire din situatie si ce pedeapsa ma asteapta?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dan,

În cazul în care Dvs ați fost vinovat de cazarea daunei materiale urmează sa reparați paguba pricinuită persoanei prejudiciate.
Ați putea solicita dispunerea efectuării unei expertize care să evalueze mărimea prejudiciului care l-ați cauzat.

În cazul în care cauza se afla spre examinare în instanța de judecată atrageți atenția la probele... mai detaliat prezentate de către reclamant.
Totodată va recomand sa contractați un avocat, iar dacă nu dispuneți de această posibilitate puteți solicita un avocat ce acordă asistență juridică garantată de stat apelînd la instituția publica competentă să desemneze un avocat ce acorda asistență juridică garantată de stat.
Accesați link-ul de mai jos pentru a vedea datele de contact ale instituției respective
www.cnajgs.md

12 martie 2019