Accident rutier

3 iunie 2020 137

Buna ziua. Sambata seara am parcat pe marginea drumului. Duminica am avut neplacerea sa ma trezesc cu masina lovita si cu o citatie la Politi de Patrulare. Am fost la ei si mi-au zis ca soferul care a lovit masina mea era beat si incerca sa se ascunda de Politie. Ma-au mai spus ca ma suna ei sa-mi dea detalii. Spuneti-mi, va rog, care este procedura in asa cazuri?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
In linii generale:
Urmează sa ridicati o copie a cauzei de la poliție si sa mergeti la compania de asigurare a faptasului pentru despagubire.
Detalii pot fi obtinute pe parcur in dependență de starea de alcoolemie, rezultatul cauzei contravenționale sau penale.

4 iunie 2020