Accident rutier

15 august 2024 0

Bună ziua. Am atins oglinda unei mașini în curtea blocului, după care m-am oprit, am ieșit și am pus-o la loc și m-am dus mai departe. Într-un final, poliția mi-a aplicat 6 puncte de penalizare și amenzi pentru cauzarea accidentului și părăsirea locului accidentului.
Compania de asigurare susține că pe mașina atinsă de mine sunt mai multe zgârieturi. Eu sunt sigur că nu au fost cauzate de mine. Cu toate acestea, compania de asigurarea a spus că va restitui banii persoanei păgubite, însă eu voi fi nevoit să plătesc înapoi asiguratorului suma întreaga, fiindcă am părăsit locul accidentul. Spuneți-mi, vă rog, dacă este adevărat că trebuie să plătesc companiei de asigurare, în situația în care am poliță de asigurare.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut,

În general, o poliță de asigurare obligatorie (RCA) acoperă daunele produse terților în caz de accident. Totuși, dacă asiguratorul constată că ați părăsit locul accidentului, acesta poate refuza să acopere daunele integral sau poate cere recuperarea sumelor plătite de la dumneavoastră. Întrucât ați părăsit locul accidentului, asiguratorul poate susține... mai detaliat că ați încălcat condițiile poliței, ceea ce îi poate permite să vă ceară restituirea sumelor plătite către persoana păgubită.

Dvs dispuneți de contractul privind asigurarea obligatorie unde cu siguranță sunt înserate aceste clauze or în caz contrar situația este reglementată prin Legea nr. 414-XVI din 22 decembrie 2006 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule.

Articolul 29. Acţiunea de regres

Art. 29 Asigurătorul are dreptul să înainteze acţiune de regres persoanei răspunzătoare de producerea pagubelor atunci cînd: e) contrar prevederilor legale care reglementează circulaţia rutieră pe drumurile naţionale şi cele locale, persoana răspunzătoare de producerea accidentului a părăsit locul lui;

15 august 2024