Accident rutier

23 iulie 2024 0

Buna ziua. Am provocat un accident rutier cu implicarea a 3 mașini. Am ieșit de pe un drum secundar fără să mă asigur și o mașină care circula pe drumul principal a lovit mașina mea, apoi s-a oprit în altă mașină. În mașină care m-a lovit erau 2 persoane adulte, dintre care o doamnă care s-a simțit rău și a chemat ambulanța. Politia a spus că reparația mașina avariată va fi reparată de compania de asigurări, însă stăpânul îmi propune să scriem că nu avem pretenții unul împotriva celuilalt și să ne înțelegem între noi. Tot insistă că e jurist, că are cunoștințe peste tot și ar fi mai bine să mă înțeleg cu el. Între altele, mi-a spus că dacă doamna menționată mai devreme, care are o leziune de la centura de siguranță, va scrie o plângere pe mine, atunci eu o sa ajung rău. Eu nu știu ce să fac și cum să fac. Știu că sunt vinovat, dar nu vreau să fiu șantajat. Cum să procedez?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Costel,
In dependenta de leziunile persoanei o sa fie calificat accidentul in baza Codului Contraventional fie a Codului Penal. Ce tine de intocmirea unui inscris care sa va asigure pe dvs ca persoana care era pe drum cu prioritate nu va avea ulterior alte pretentii la dvs. acest... mai detaliat inscris poate fi intocmit, lipsind careva riscuri, cu exceptia faptului ca o sa ceara sa-l despagubiti.

25 iulie 2024
  • Jurisconsult

Buna Costel e o situație ne plăcută, nu acceptați nici-o înșelegere cu partea opusă, poliția nu vrea să întocmească documentele necesare. Eu sunt ferm convins, că la urmă o să rămâneți cu nimica, în timp de 5 zile DVS trebuie să invitați inspectorul de la asigurare, să întocmească documentele lor... mai detaliat pentru a primi o compesare. Ca atare DVS ați eșit cu mesajul dat după celea întâmplate și acuma încercați să obțineți ceva, e târziu.

25 iulie 2024