Accident rutier

28 august 2018 55

Buna! Am avut un accident rutier, o persoana m-a lovit cu scuterul. Am chemat politia, dar persoana in cauza intre timp a parasit locul si am fost refuzat de medicul legist deoarece nu au fost traume grave. Intrebarea mea este: ce pedeapsa penala va fi aplicata persoanei vinovate?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Diana,
Persoana care a cauzat accidentul rutier poate fi atrasă la răspundere contravențională în baza următoarelor 2 articole din Codul contravențional simulatan:
Articolul 242. Încălcarea regulilor de circulaţie rutieră
... mai detaliat soldată cu deteriorarea bunurilor materiale
ori cu cauzarea de vătămări corporale ușoare
(1) Încălcarea de către conducătorul de vehicul a regulilor de circulaţie rutieră soldată cu deteriorarea neînsemnată a vehiculelor, a încărcăturilor, a drumurilor, a instalaţiilor rutiere, a altor instalaţii sau a altor bunuri
se sancţionează cu amendă de la 18 la 24 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 5 puncte de penalizare.
(2) Încălcarea de către conducătorul de vehicul a regulilor de circulaţie rutieră soldată cu cauzarea de vătămări corporale uşoare victimei sau cu deteriorarea considerabilă a vehiculelor, a încărcăturilor, a drumurilor, a instalaţiilor rutiere, a altor instalaţii sau a altor bunuri
se sancţionează cu amendă de la 24 la 30 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 6 puncte de penalizare.
Articolul 243. Părăsirea locului în care s-a produs
accidentul rutier
Părăsirea de către vinovat a locului în care s-a produs accidentul rutier, dacă fapta nu constituie infracțiune,
se sancţionează cu privarea de dreptul de a conduce vehicule pe un termen de la 2 la 3 ani sau cu arest contravenţional pe un termen de la 10 la 15 zile.

28 august 2018