Accident rutier

20 mai 2019 196

Buna ziua. Sunt vinovat intr-un accident rutier, cazul este inregistrat la politie. Am asigurare, dar pagubitul nu doreste sa astepte pana cand compania de asigurare ii va da banii, imi cere reparatie urgenta. Am ceva drepturi in cazul dat, sau trebuie sa-i repar masina din banii mei?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Legea prevede faptul că în cazul mijloacelor de transport asigurate RCA în cazul producerii unui prejudiciu unui terț, obligația de despăgubire revine asiguratorului.
Astfel, dacă aveți un contract de asigurare încheiat, aveți două posibilități, de a repara din cont propriu și ulterior în baza unui mandat eliberat de pagubit să... mai detaliat ridicați banii de la asigurator, sau să se clarifice la direct pagubitul cu asiguratorul.
Nu sunteți obligat de a repara auto din contul dumneavoastră.
Partea ce nu va fi acoperită de asigurator poate fi încasată din contul dumneavoastră.

21 mai 2019