Accident rutier

16 august 2018 38

In caz ca am proces-verbal de constatare a vinovatiei in urma accidentului rutier, dar nu sunt de acord cu acesta si ma duc sa il contestez la judecata si judecata ma considera totusi vinovat, care e suma amenzii ce trebuie achitata (daca se achita in 72 ore e jumatate)? Va multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Art. 448 alin. (5) din Codul Contravențional al Republicii Moldova prevede:
"...(5) Contestația depusă conform alin. (1) suspendă executarea sancțiunii contravenționale aplicată prin procesul-verbal cu privire la contravenție sau prin decizia agentului constatator...", ceea ce înseamnă că termenul de 72 ore se suspendă în cazul în care... mai detaliat d-voastră depuneți contestație împotriva deciziei agentului constatator, iar după emiterea actului decizional de către instanța de judecată, d-voastră puteți achita jumătate din cuantumul stabilit al amenzii până la expirarea celor 72 ore.

Succese!

17 august 2018