Accident rutier

26 iunie 2023 37

Buna ziua. Am fost implicat intr-un accident, eu sunt parte vatamata. La fata locului am facut constatare amiabila cu soferul vinovat, pentru ca la prima vedere nu parea ceva grav. Am mers impreuna la compania de asigurari, am facut dosar, expertul a zis ca trebuie schimbata portiera si aripa din fata. Dupa asta, am fost la un service ca sa verific costul reparatiilor, avand in vedere ca masina e pe garantie. Acolo mi-au spus ca suma pagubei depaseste 20.000 lei. Prin urmare, a doua zi am fost cu vinovatul la politie si am deschis dosar contraventional, astfel incat compania de asigurari sa acopere toata integral costul reparatiei. Si acum intrebarea: poate politia sau asiguratorul sa refuze dosarul contaventional?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Poliția deschide procesul contravențional și constată toate circumstanțele cauzei. La final, agentul constatator este obligat să emită o decizie pe caz.
Asigurătorul nu poate influența dosarul contravențional, iar decizia este obligatorie pentru el.

27 iunie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Cum a scris și colega, poliția este obligată să cerceteze cazul și să stabilească persoana vinovată. Respectiv, să emită decizia asupra cauzei. Va adresați la compania de asigurări, după caz și în instanța de judecată

29 iunie 2023