Accident rutier

5 iunie 2023 39

Bună ziua. Recent o cunoștință a fost implicată într-un accident rutier cu alt participant la trafic. Ambii șoferi au convenit că cel vinovat îi achită celelilalte persoane suma solicitată pe loc și nu cheamă poliția. Partea vătămată a primit suma solicitată și ambii au plecat de la fața locului. Ulterior șoferul vinovat a fost contactat de cel care a primit banii. Acesta i-a comunicat că banii primiți nu sunt suficienți și că se va adresa la poliție. Este corect așa ceva? Care ar putea fi urmările?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Dacă nu ați întocmit nici o recipisa im acest sens ca dovada ca ați achitat prejudiciul negociat și precum ca el nu mai are pretenții s-ar putea sau putea sa va creeze niște incomodități deși va apărea problema de partea lui cu privire la raportarea accidentului târziu atât la... mai detaliat poliție cât și la compania de asigurare or la aceasta etapa va fi greu de stabilit deja cineva se face vinovat in comiterea accidentului.

5 iunie 2023
  • Jurisconsult

Buna Alina, în cazul DVS persoana opusă poate să vă creeze o problemă ne plăcută, ce privede Codul administrativ, precum că ați părăsit locul accidentului în rest nimica. Dar DVS sunteți în drept să-i opuneți oponentului, că a fost o înțelegere. Lasă el să se adreseze în instanța de judecată,... mai detaliat vă garantezi, că o să dee cu oiștea în gard Articolul 243. Părăsirea locului în care s-a produs accidentul rutier

(1) Părăsirea de către persoana implicată în accident rutier a locului în care s-a produs accidentul ce a cauzat consecinţele prevăzute la art.242 alin.(1), dacă fapta nu constituie infracţiune, cu excepția accidentului rutier documentat prin procedura de constatare amiabilă a accidentului, prevăzută de Legea nr. 414/2006 cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule,

se sancţionează cu amendă de la 40 la 50 de unităţi convenţionale sau cu privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de la 6 luni la 1 an, sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de la 20 la 40 de ore, sau cu arest contravenţional pe un termen de la 7 la 10 zile.

(2) Părăsirea de către persoana implicată în accident rutier a locului în care s-a produs accidentul ce a cauzat consecinţele prevăzute la art.242 alin.(2), dacă fapta nu constituie infracţiune, cu excepția accidentului rutier documentat prin procedura de constatare amiabilă a accidentului, prevăzută de Legea nr. 414/2006 cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule,

se sancţionează cu amendă de la 50 la 100 de unităţi convenţionale sau cu privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de la 1 la 2 ani, sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de la 40 la 60 de ore, sau cu arest contravenţional pe un termen de la 10 la 15 zile.

7 iunie 2023