Accident rutier

27 decembrie 2022 126

Buna ziua. Am provocat un accident rutier. Masina celuilalt sofer a fost examinata de compania de asigurare, care i-a oferit soferului mentionat o suma de bani. Acesta, insa, refuza suma oferita si a zis ca ma da in judecata. Ce sa fac in acest caz?

Jurist comments 3

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua, Soșerul menționat nu are motive reale pentru a vă acționa în judecată, pentru a încasa careva alte sume ca pretinse despăgubiri. Dacă, șoferul dat nu este deacord cu suma despăgubirii și dorește mai mulțu bani, el poate să aționeze în instanța de judecată doar compania de asigurare, dvs... mai detaliat nu aveți nici o legătură cu asta.
Însă, probabil șoferul va dori să vă acționeze în instanța de judecată pentru al despăgubi moral sau să vă ceară returnarea unor sume bănești ca fiind cheltuieli pentru transport, deplasări etc., aici deja probabilitatea lui de cîștig real există însă este undeva la 50/50. Vă sfotui să vă angajați un avocat sau să vă consultați cu un avocat, în caz că va veni citație la domiciliu.

28 decembrie 2022
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna ziua Mihail! Pentru un raspuns corect, este necesar de o analiza juridica a documentelor, dupa care va pot da o solutie la cazul dvs. Puteti telefona si vom discuta mai multe aspecte pentru a solutiona cazul dvs., tel: 069049267

28 decembrie 2022
  • Avocat
  • Alte domenii

....ce ține de prejudiciul material, pretenția se înaintează către asigurator.........exista așa prevedere expresă într-o lege.................vă puteți folosi de această prevedere........find it!.........069615655..........să se judece cu asigurătorul.......oricum, pentru suma de bani oferită de asigurător nu va putea încasa cheltuieli de judecată, dacă o refuză sau este posibil că asigurătorul îl pune să... mai detaliat semneze un fel de acord de despăgubire precum că nu va avea alte pretenții........oricum, instanța de judecată va putea încasa doar de la asigurător prejudiciul material, oricare ar fi el..........în rest, citiți legea, știți care....cea principală privind asigurarea obligatorie de răspundere .......

28 decembrie 2022