Accident rutier

16 iulie 2018 63

Buna ziua. Am fost implicat intr-un accident rutier (am fost tamponat de o bicicleta). Politia a inregistrat totul, si biciclistul este declarat vinovat. Indata dupa accident, am sunat la compania de asigurari si i-am anuntat, pentru a avea posibilitatea de a ma adresa ulterior la ei. Din motiv ca masina a primit deteriorari considerabile intrebarea este: Cum si de la cine sa primesc despagubiri? Politia spune ca nu am ce cauta la compania de asigurari, din motiv ca bicicleta nu are asigurare. Este sens sa merg la ei, sau unica varianta e sa ma inteleg cu biciclistul?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
În cazul în care dvs dețineți asigurare de tip CASCO vă puteți adresa la asigurătorul Dvs, însă în cazul lipsei unui asemenea contract vă puteți adresa la Biroul Național al Asigurătorilor de Autovehicule sau vă adresați direct către persoana vinovată, însă trebuie să evaluați prajudiciul.
Evaluarea prejudiciului poate avea loc... mai detaliat de către un evaluator autorizat, cu citarea biciclistului despre locul, data și ora unde va avea loc întocmirea Actului de constatare și evaluare a ppagubei.

16 iulie 2018
Sergiu Costin
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua,
Este exclusa adresare la Biroul Național al Asigurătorilior de Autovehicule, a se vedea art. 2.
Recomand art. 1398 din Cod Civil, este expres prevăzut faptul reparării prejudiciului cel care acționează cu vinovăție.
Adresează-te la o Stație de deservire Tehnică, iar biciclistul să acopere paguba provocata.
Pentru detalii 0689 35 090

17 iulie 2018