Accident rutier

18 mai 2019 38

Buna ziua. Am avut un accident rutier, eu fiind partea vătămată. M-am adresat la asigurarea vinovatului pentru a-mi repara mașina. Menționez faptul ca nu sunt proprietara mașinii, dar am procura generala. Cei de la asigurare nu vor să-mi achite reparația mașinii pentru ca in procura nu este stipulat faptul ca pot primi prejudicii materiale de pe urma mașinii. Care ar fi procedura mai departe? Mersi anticipat.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În lipsa unei împuterniciri de a primi sumele bănești, doar proprietarul va putea primi suma, puteți solicita transferul direct către proprietar.
Întocmirea unei noi procuri cu includerea dreptului de a ridica/primi sume bănești.
Compania nu vă va elibera suma deoarece, în lipsa unor împuterniciri de a primi sume bănești, riscă să... mai detaliat fie încadrată în un eventual litigiu.
Dacă nu e posibil, atunci se va rezuma la apariția unii litigiu în instanță.

18 mai 2019
Sergiu Costin
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Întrebarea urmează a fi concretizată, or, a fost solicitată reparaţia la service auto ales de Dvs. sau propus de Compania de Asigurări.

20 mai 2019