Accident rutier

4 decembrie 2017 144

Buna! Spuneti, va rog, a avut loc un accident: a fost lovit un pieton de un automobil la 17metri de la trecerea de pietoni si este in stare grava. Cine este vinovat?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Daca se demonstreaza in cadrul examinarii cauzei penale (daca vatamarea intradevar este grava ) ca soferul nu a avut posibilitatea de a evita impactul , in urma efectuarii unei expertize autotehnice de specialitate , atunci persoana va fi achitata .
Totusi o concluzie poate fi luata doar dupa analiza minutioasa... mai detaliat a schemei si a declaratiilor martorilor !

5 decembrie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Ambii poarta răspundere solidar pentru faptele sale, pietonul o amendă pentru traversarea neregulamentară, iar șoferul în dependență de gradul vătămărilor provocate victimei va suferi o sancțiune contravențională sau penală, asta dacă de demonstrează faptul că acesta trebuie și putea evita impactului dacă poseda o atenție sporită .

6 decembrie 2017