Accident rutier cu masina firmei; compania de asigurari imi cere foaia de parcurs din ziua aceia

20 iunie 2017 280

Buna ziua. Am avut un accident rutier. Vinovatul sint eu. Afara era timp rau, ningea. Automobilul e inregistrat pe firma. Eu ma deplasam de la domiciliu spre firma. Acum compania de asigurari imi cere foaia de parcurs din ziua aceia. Eu nu o am si nici n-am avut-o. Ma deplasam dupa ea. Dar am contract de comodat cu firma. Cum sa procedez? Multumesc.

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Compania de asigurare vrea sa inainteze o actiune de regres, adica vor solicita incasa sumei despagubite de la d-stra !
Motivul este clar , automobilul era asigurat nelimitat pe companie , insa doar in baza foii de parcurs !
Totodata in cazul contractului de comodat urma ori sa efectuati modificari... mai detaliat in contractul de asigurare , ori sa intocmiti un alt contract de asigurare pe numele comodatului !

21 iunie 2017