Accident rutier minor

13 august 2018 26

In cat timp inspectorul trebuie sa ia o decizie in cazul unui accident rutier minor? Initial, inspectorul a spus ca ne convoaca in 2 zile, dar au trecut deja 11.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu exista un termen expres prestabilit.

14 august 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Vasile,
termenul de prescriptie pentru atragere la raspundere contraventionala este de 1 an.
Respectiv, daca in acest termen nu va fi emisa o hotarare definitiva in cauza respectiva, nimeni nu va purta raspundere, adica nu va putea fi sanctionat.

14 august 2018

Si in cazul asta cum sa ma asigur ca hotararea nu este luata? Nu as vrea sa ma trezesc ca nu mai poate fi contestata.

15 august 2018