Accident rutier rezolvat pe cale amiabila

29 august 2019 241

Salut. In urma unui accident, ne-am înțeles pe cale amiabila sa rezolvam problema. Din motiv ca nu avea banii la îndemâna, ne-am înțeles sa ne intalnim ulterior pentru a-mi recupera prejudiciul. Am făcut schimb de telefoane, am făcut poza permisului de conducere al vinovatului. Greșeala mea este ca nu am luat nici o recipisă, caci acum nu răspunde la telefon. Însă printr-o minune a răspuns și am înregistrat apelul unde spune ca ”îmi achita”. Pe lângă acest apel, am înregistrat și momentul când s-a produs accidentul. Oare pot depune o plângere și cu aceste dovezi să-l oblige sa-mi achite reparația? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
depuneți o plingere la poliție pe acest capitol, cu datele identificate, mai puțin înregistrarea audio, poliția va identifica persoana cît și atrage la răspundere, ulterior, compania de asigurări a acestuia va achita prejudiciu, sau puteți solicita de la acesta.

31 august 2019