Accident rutier soldat cu deces

24 ianuarie 2020 68

În urma unui accident rutier, tatăl meu a decedat. Șoferul era băut, a fugit de la locul accidentului, a depus mărturii false precum ca nu el se afla la volanul masinii. Prin urmare, nu i s-a intentat niciun dosar penal, nu i s-a retras permisul de conducere, absolut nimic. Din lipsă de bani, dar și pentru că am avut o mare tulburare psihică, nu am înaintat cauza în nicio instanță. Au trecut deja 8 ani de atunci și vreau sa știu dacă e posibil să mai fac ceva. Am dreptul să scot dosarul din arhiva? Cum pot să fac să răspundă penal pentru cele săvârșite? Vă mulțumesc mult.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Realitate e că dacă pina acum nu sa făcut nimik, acum devine practic ireal.
Daca aveți probe în sensul învinuirii, urmează să depuneți cel puțin cerere la organul de urmărire penală ce instrumenta cazul. Sau identificați un specialista pentru a va îndruma.

26 ianuarie 2020
  • Jurisconsult

D-na Doina consultați legea Articolul 60. Prescripţia tragerii la răspundere penală
(1) Persoana se liberează de răspundere penală dacă din ziua săvîrşirii infracţiunii au expirat următoarele termene:
a) 2 ani de la săvîrşirea unei infracţiuni uşoare;
b) 5 ani de... mai detaliat la săvîrşirea unei infracţiuni mai puţin grave;
c) 15 ani de la săvîrşirea unei infracţiuni grave;
d) 20 de ani de la săvîrşirea unei infracţiuni deosebit de grave;
e) 25 de ani de la săvîrşirea unei infracţiuni excepţional de grave.
(2) Prescripţia curge din ziua săvîrşirii infracţiunii şi pînă la data rămînerii definitive a hotărîrii instanţei de judecată.
(3) În cazul săvîrşirii de către persoană a unei noi infracţiuni, prescripţia se calculează pentru fiecare infracţiune separat.
(4) Prescripţia se va întrerupe dacă, pînă la expirarea termenelor prevăzute la alin.(1), persoana va săvîrşi o infracţiune pentru care, conform prezentului cod, poate fi aplicată pedeapsa cu închisoare pe un termen mai mare de 2 ani. Calcularea prescripţiei în acest caz începe din momentul săvîrşirii unei infracţiuni noi.
(5) Curgerea prescripţiei se suspendă dacă persoana care a săvîrşit infracţiunea se sustrage de la urmărirea penală sau de la judecată. În aceste cazuri, curgerea prescripţiei se reia din momentul reţinerii persoanei sau din momentul autodenunţării. Însă persoana nu poate fi trasă la răspundere penală dacă de la data săvîrşirii infracţiunii au trecut 25 de ani şi prescripţia nu a fost întreruptă prin săvîrşirea unei noi infracţiuni.
(6) Aplicarea prescripţiei faţă de persoana care a săvîrşit o infracţiune excepţional de gravă se decide de către instanţa de judecată. Dacă instanţa nu va găsi posibilă aplicarea prescripţiei şi liberarea de răspundere penală, detenţiunea pe viaţă se va înlocui cu închisoare pe 30 de ani.
(7) Termenele prescripţiei de tragere la răspundere penală se reduc pe jumătate pentru persoanele care la data săvîrşirii infracţiunii erau minori.
(8) Prescripţia nu se aplică persoanelor care au săvîrşit infracţiuni contra păcii şi securităţii omenirii, infracţiuni de război, infracţiuni de tortură, tratament inuman sau degradant sau alte infracţiuni prevăzute de tratatele internaţionale la care Republica Moldova este parte, indiferent de data la care au fost săvîrşite.
[Art.60 al.(8) modificat prin LP56 din 04.04.14, MO86/05.04.14 art.207]
[Art.60 al.(8) modificat prin LP252 din 08.11.12, MO263-269/21.12.12 art.855]
(4) Acţiunea prevăzută la alin.(3), săvîrşită în stare de ebrietate,
se pedepseşte cu închisoare de la 4 la 8 ani cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.
Articolul 264. Încălcarea regulilor de securitate a circulaţiei sau de exploatare
a mijloacelor de transport de către persoana care conduce
mijlocul de transport
(1) Încălcarea regulilor de securitate a circulaţiei sau de exploatare a mijloacelor de transport de către persoana care conduce mijlocul de transport, încălcare ce a cauzat din imprudenţă o vătămare medie a integrităţii corporale sau a sănătăţii,
se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani cu (sau fără) privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de pînă la 2 ani.
[Art.264 al.(1), sancţiunea modificată prin LP207 din 29.07.16, MO369-378/28.10.16 art.751; în vigoare 07.11.16]
(2) Aceeaşi acţiune săvîrşită în stare de ebrietate
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 950 la 1350 unităţi convenţionale, sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore sau cu închisoare de pînă la 4 ani, în toate cazurile cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.
[Art.264 al.(2), sancţiunea modificată prin LP138 din 19.07.18, MO347-357/14.09.18 art.584; în vigoare 14.12.18]
[Art.264 al.(2), sancţiunea modificată prin LP207 din 29.07.16, MO369-378/28.10.16 art.751; în vigoare 07.11.16]
(3) Acţiunea prevăzută la alin.(1), care a provocat:
a) vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii;
b) decesul unei persoane,
se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 7 ani cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.
[Art.264 al.(3), sancţiunea modificată prin LP138 din 19.07.18, MO347-357/14.09.18 art.584; în vigoare 14.12.18]
(4) Acţiunea prevăzută la alin.(3), săvîrşită în stare de ebrietate,
se pedepseşte cu închisoare de la 4 la 8 ani cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.
[Art.264 al.(4), sancţiunea modificată prin LP138 din 19.07.18, MO347-357/14.09.18 art.584; în vigoare 14.12.18]
(5) Acţiunea prevăzută la alin.(1), care a cauzat decesul a două sau mai multor persoane,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 la 10 ani cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.
[Art.264 al.(5), sancţiunea modificată prin LP138 din 19.07.18, MO347-357/14.09.18 art.584; în vigoare 14.12.18]
(6) Acţiunea prevăzută la alin.(5), săvîrşită în stare de ebrietate,
se pedepseşte cu închisoare de la 7 la 12 ani cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.
[Art.264 al.(6), sancţiunea modificată prin LP138 din 19.07.18, MO347-357/14.09.18 art.584; în vigoare 14.12.18 Eu v-am atenționat, că infracțiunea prevăzută de art. 264 al.4 CP prevede pedeapsa de e la 4 la 6 ani închisoare, adica DVS sînteți în drept să vă adresați cu o cerere la poliție, să fie pornită o cauză penală pe articolul vizat, vă doresc succese.

28 ianuarie 2020