Accident si despagubiri pentru traume morale

5 septembrie 2018 163

Buna! Dupa accident s-a facut proces-verbal pe persoana vinovata. Eu ca persoana vatamata am dreptul sa dau in judecata pentru traume psihice si morale sau nu are rost?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Conform cod civil Articolul 1422. Reparaţia prejudiciului moral
(1) În cazul în care persoanei i s-a cauzat un prejudiciu moral (suferinţe psihice sau fizice) prin fapte ce atentează la drepturile ei personale nepatrimoniale, precum şi în alte cazuri prevăzute de legislaţie, instanţa de judecată are dreptul... mai detaliat să oblige persoana responsabilă la reparaţia prejudiciului prin echivalent bănesc.

Asemenea cauze nu se încadrează în norma citată, sigur dacă cupeți proba contrariu e foarte bine.

5 septembrie 2018

Eu ca parte vatamata am dreptul dla informatie despre proces?

6 septembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Concretizați despre care proces e vorba?
Totodata daca v-au fost aduse careva pagube, puteți solicita despagubiri, totul depinde de caz.

6 septembrie 2018