Accidente cu pietoni

2 octombrie 2018 128

Tot mai des vad la stiri accidente de genul: pietonul trece neregulamentar, iar soferului in ciuda faptului ca nu a consumat alcool si nu a depasit viteza legala i se intocmeste proces verbal. Ati putea sa ma luminati, va rog, si sa imi spuneti cu ce se termina aceste cazuri? In asemenea cazuri soferul pot trage la raspundere persoana care a trecut neregulamentar, daca el a respectat viteza si era perfect treaz?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Situația e diferită,
Șoferul dacă se consideră nevinovat, urmează să conteste procesul verbal, probînd corectitudinea acțiunilor sale.
Eventual, poate atrage la răspundere pietonul, cu solicitarea de despăgubire dacă există prejudiciu probat.
Cazuri foarte rare, de regulă așa cauze se încetează cuachitareq amenzii iar compania de asigurare a auto achită... mai detaliat daunele pietonului.

3 octombrie 2018