Accidente rutiere. Acord privind stabilirea despagubirii de asigurare

25 octombrie 2017 114

Buna seara. Am nimerit intr-un accident rutier, persoana de la compania de asigurari concomitent cu un expert individual mi-au facut calculele valorii de reparatie (automobilul nu poate fi reparat). Diferenta dintre expertul de la companie si cel individual este de 1.000 Euro. Eu nu sunt de acord cu suma pe care compania de asigurari mi-o ofera. Acum eu am inteles ca trebuie sa semnez pt suma care ei mi-o dau si mai jos sa scriu de mina ca nu sunt de acord cu suma respectiva. Dupa ce ei imi transfera banii, eu mai departe ii dau in judecata. Vroiam sa va intreb daca e corect asa luind in consideratie ca in ACORDUL privind stabilirea despagubiri de asigurari este asa un punct ,,Prezentul Acord are caracter total, neconditionat,definitiv si stinge toate pretentiile ce decurg din pagubele care erau sau puteau fi cunoscute la data realizarii Acordului". Daca eu semnez si scriu fraza respectiva ca nu sunt de acord cu suma, voi putea in continuare sa-i dau in judecata?
Va multumesc pentru raspuns. Cu respect, Alina.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Cu siguranţă veţi putea acţiona compania de asigurări în judecată. Practica judiciară demonstrează că asemenea Acorduri nu constituie împediment pentru solicitarea diferenţei despăgubirii de asigurare. Important e ca din conţinut Acordului să rezulte fără echivoc că nu sunteţi de acord cu suma despăgubirii de asigurare stabilită de compania de asigurări.

Succese!

26 octombrie 2017