Achit trei polite de asigurare. Una de la locul de baza si doua din cumulare. De ce?

27 mai 2017 44

Eu sunt angajata la un loc de baza si doua cumulare. Mi se opreste taxa pentru polita din toate salariile. Iese ca eu achit trei polite de asigurare. De ce? Si asa de multi ani.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Vorbiti cu contabilii de la locurile cumulare , ei urmeaza sa duca evidenta unei singure polite de asigurare de la locul de baza !
Succese!
Solicitati prin cerere de la CNAS restituirea sumelor platite suplimentar ! Daca va refuza - instanta de judecata!

28 mai 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua! Asiguratii sunt obligati sa plateasca primele de asigurare medicala DIN TOATE VENITURILE OBTINUTE. Dvs nu achitati trei polite de asigurare, ci mai multe prime de asigurare medicala pentru una si aceeasi Polita, in dependenta de veniturile obtinute. Deci, vi se opresc corect sumele respective, la fiecare loc de... mai detaliat munca.
Articolul 5. (1) din Legea 1585/1998 > Sistemul asigurării obligatorii de asistenţă medicală se organizează şi funcţionează avînd la bază următoarele principii: c) principiul solidarităţii, potrivit căruia plătitorii primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală achită contribuţiile respective în funcţie de venit, iar persoanele asigurate beneficiază de asistenţă medicală în funcţie de necesităţi;
Articolul 17. (1) din Legea 1585/1998 > Prima de asigurare obligatorie de asistenţă medicală reprezintă o sumă fixă sau o contribuţie procentuală la salariu şi la alte recompense, pe care asiguratul este obligat să o plătească asigurătorului pentru preluarea riscului asigurat al persoanei, conform prevederilor legislaţiei.

29 mai 2017