Achitare credite

26 ianuarie 2018 127

Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati in solutionarea unei probleme. Am luat un imprumut de la o companie de finantare. Am incalcat contractul, nu am avut posibilitate o luna sa achit rata, dar in luna urmatoare am achitat dublul ratei la fel si in urmatoarea.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Trebuie sa verificați contractul pe care dvs l-ați încheiat cu organizația de microfinanțare.
De regulă, asemenea contracte prevăd o dobândă aferenta împrumutului, comision de administrare, penalitate și respectiv dobânda de întârziere.
Astfel, în cazul în care împrumutatul nu respectă condițiile contractuale acesta urmează să achite suplimentar penalitate și dobândă de întârziere.
Trebuie să... mai detaliat verificați în contract ordinea efectuării plăților.
Este posibil ca dvs sa nu fi achitat integral penalitatea și dobânda de întârziere pentru rata nerestituită la timp.

26 ianuarie 2018
Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă contractul dvs prevede o penalitate egală cu mărimea ratei lunare, atunci penalitatea este abuzivă, și o puteți anula pe temeiul art. 630 din Codul civil.

27 ianuarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Cod civil al RM - Articolul 630. Reducerea clauzei penale
(1) În cazuri excepţionale, luîndu-se în considerare toate împrejurările, instanţa de judecată poate dispune reducerea clauzei penale disproporţionat de mari. La reducerea clauzei penale, trebuie să se ţină cont nu numai de interesele patrimoniale, ci şi de alte interese, ocrotite prin... mai detaliat lege, ale creditorului.
(2) Nu se admite reducerea penalităţii în cazul în care aceasta a fost plătită

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=325085

27 ianuarie 2018