Achitare impozit pt darea in chirie a locuintei

19 decembrie 2017 55

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, in ce mod organele fiscale pot proba faptul de dare in chirie a unei locuinte si neachitarea impozitului cuvenit. Multumesc pt raspuns.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Victor,

Urmează ză prezentați la direcția de administrare fiscală a sectorului în care locuiți contractul de locațiune.

Odată cu înregistrarea a acestui contract se naște și obligația fiscală privind achitarea impozitului pe venit iar neachitarea impozitului cuvenit duce la sancționarea dvs potrivit codului fiscal. În acest sens nu puteți beneficia... mai detaliat de neachitarea impozitului.

20 decembrie 2017