Achitare necorespunzătoare în baza unui contract civil

6 decembrie 2023 3

Bună ziua. Am avut un contract pentru efectuarea unor lucrări de construcție (timp de 15 zile) cu o companie. Referitor la prețuri, am convenit asupra celor practicate pe piață, iar beneficiarii au fost de acord. Noi am îndeplinit lucrarea în timp de 10 zile. Beneficiarii au acceptat lucrarea și au confirmat că este conformă cerințelor lor. Timp de câteva săptămâni am tot așteptat să ne plătească pentru lucrările executate, dar ne-au tot amânat, motivând că nu sunt gata actele. Acum ne-au transmis actele, în care au indicat niște prețuri pentru lucrările executate mult sub media pe piață și neconforme cu înțelegerea inițială. În plus, au reținut din suma pe care ne-o datorează 21% cu titlu de impozit, lucru care nu a fost convenit în contract. Ce să facem, cum să obținem suma corectă pentru lucrul nostru? Vă rog să mă ajutați cu un sfat.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Este necesar de a dovedi care este prețul de piață a acestor lucrări (exemplu: dacă aveți alte contracte asemănătoare în care este stabilit prețul lucrărilor), mai apoi de expediat o cerere privind achitarea restanței. Referitor la impozit, nu ei au dreptul de a reține aceste impozite.
Pentru suport juridic... mai detaliat mă puteți apela la nr. 068769517 sau pe e-mail: scobiola97@mail.ru

7 decembrie 2023