Achitare pensia alimentara

20 octombrie 2017 96

Buna ziua! Spuneti va rog care sunt modalitatile de plata a pensiei alimentare. Este adevarat ca se achita doar prin executor judecatoresc si plus la aceasta se achita si comision? Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Aliona Barbăscumpă
  • Jurisconsult

2 modalități:
1) prin intermediul executorului cu achitarea de către debitor a onorariului,
2) retragerea documentului executoriu prin cerere din partea creditorului ( art. 44, 86 Cod de Executare), și achitarea pensiei alimentare in mod amiabil, de către debitor.
Succese!

21 octombrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Contract de intretinere autentificat notarial !

23 octombrie 2017