Achitare pensia alimentară

28 mai 2020 99

Buna ziua! Pensia alimentară se achita doar prin executorul judecătoresc sau exista si alte metode, având în vedere că a fost o perioadă în care nu aveam serviciu si am acumulat o datorie, dar la moment achit cu regularitate?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Prin executor se achita de regulă în cazul în care se identifică necesitatea încasării forțate.
Puteți opta prin achitare direct pe cardul soțului în grija căruia a rămas copilul, însă de dorit să păstrați confirmările.
În context solicitați soțului sa retragă titlul executoriu de la executor, or Pentru fiecare plată, executorul reține... mai detaliat o parte cu titlu de onoratiu(așa prevede legea), astfel achitați in plus.

28 mai 2020