Achitarea agentului termic

5 septembrie 2022 25

Bună ziua. AO "СET-Nord" ne cere să achităm facturile pentru agent termic, chiar dacă nu avem un contract încheiat cu ei. Apartamentul nostru este complet deconectat de la sistemul de încălzire și țevile nu trec prin apartament. Taxele cerute de ei sunt pentru încălzirea în zonele comune (pierderi de căldură), adică pentru încălzirea subsolului și a spațiilor de utilitate. Credem că ar fi trebuit să izoleze țevile, astfel încât să nu existe pierderi de căldură. Aș dori să știu care sunt legile și reglementările care ne-ar proteja drepturile în această privință.

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna ziua Ion! Sunt mai multe legi care reglementeaza un astfel de situatii, insa fiecare situatie are specificul sau. Este adevarat ca trebuie sa aveti contract incheiat cu dinsii. Apelati la ei la numarul de telefon si incercati sa vorbiti cu ei si sa-i lamuriti situatia dvs., dinsii oricum au... mai detaliat informatia legata de orice bloc. Daca nu se va reusi puteti sa-mi scrieti pe e-mail juristconsult2010@mail.ru

7 septembrie 2022