Achitarea amenzii

10 iunie 2023 43

Bună ziua. Suntem obligați să achităm amenda aplicată de organul vamal dacă nu dorim să vămuim mărfurile confiscate? Amenda aplicată de organul vamal poate fi achitată în jumătate în termen de 72 de ore?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Olga.
Dacă amenda e pentru contravenția prevăzută de art. 287 Cod contravențional, indiferent de dorința de a vămui, trebuie să achitați amenda, sau dacă nu sunteți de acord cu aceasta o puteți contesta.
BENEFICIAȚI DE REDUCEREA DE 50% DACĂ ACHITAȚI AMENDA ÎN 72 DE ORE PENTRU ORICE CONTRAVENȚIE, INCLUSIV ȘI... mai detaliat PENTRU ART. 287 COD CONTRAVENȚIONAL.

10 iunie 2023

Mulțumesc mult pentru receptivitate și explicare clară,pentru redirecționare la actul legislativ concret și pentru profesionalismul depus

11 iunie 2023