Achitarea amenzii contraventionale

29 octombrie 2019 105

Persoana juridica X a fost amendata conform art. 197 alin. 7 Cod Contraventional cu suma de 3.000 lei. Procesul-verbal a fost contestat, iar instanta de judecata a respins contestatia. Apoi, a fost contestat cu recurs la Curtea de Apel Chisinau, care a respins recursul si a mentinut hotararea primei instante. Intrebare: persoana juridica de la data pronuntarii deciziei Curtii de Apel trebuie sa achite 3.000 sau 1.500 lei?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Se aplica termenul de 3 zile lucrătoare pentru plata in jumătate.

26 noiembrie 2019